O čivavách:

Čivavy pochazí z území dnešního Mexika, oblast Chi-hua-hua, podle které dostaly své dnešní jméno. Indiánské kmeny střední Ameriky (Toltekové, Mayové i Aztekové) chovaly drobné psíky hlavně k náboženským rituálům. Podle jejich představ provázely své zemřelé pány na “druhou stranu”.Proto byl v den pohřbu i pejsek střelou z luku usmrcen a spolu s kostičkama (potravou) pohřben se svým majitelem. Archeologové nacházejí pozůstatky čivav již z doby 1300 až 500 př.n.l. Mnohé z nich jsou vystaveny ve světových muzeiích. Koncem 19. století se v USA rozmohl organizovaný chov psů a začli se zde pořádat první výstavy. První čivava byla vystavena v září roku 1884 ve Filadelfii pod jménem Chihuahua teriér a o 39 let později vzinkl v USA první klub. “Americký Chihuahua klub” a roku 1952 “Klub dlouhosrstých čivav”. Do roku 1970 bylo po celém USA zapsáno do plemenné knihy přes 30 000 čivav.Do Československé republiky byla první čivava dovezena v roce 1971 z USA krátkosrstá fenka Carissima Ali-Ettes. V roce 1976 pak ze SRN dlouhosrtstá čivava, pes, Ziesel vom Steppenbrunnen. Koncem roku 2003 byl počet zapsaných čivav v ČR 7575.


Fotografie byla použita z knihy Čivava (autorka: je Barbara J Andrewson)

FCI - Standard
CHIHUAHUA
Čivava


Překlad do němčiny:

Dr.J.-M.Paschoud a paní Ruth Binder-Gresly
Překlad změn byl proveden ve spolupráci s F.C.A. (Argentina).

Země původu:

Mexiko

DATUM PUBLIKACE PLATNÉHO ORIGINÁLNÍHO STANDARDU:

24. 03. 2004

POUŽÍTÍ:

společenský pes

KLASIFIKACE F.C.I.:

Skupina 9 - Společenští a doprovodní psi
Sekce 6 - Chihuahueno
bez pracovní zkoušky

KRÁTKÝ HISTORICKÝ PŘEHLED:

Čivava je nejmenším plemenem psů na světě a nese název největší provincie republiky Mexiko (Chihuahua). Předpokládá se, že tito psi tam dříve žili volně a v době existence civilizace Toltéků byli domorodci chytáni a domestikováni. Vyobrazení trpasličího psa, který se nazýval »Techichi« a žil v Tule, bylo použito na dekoraci městské architektury; tyto malé sošky se velmi podobají dnešním čivavám.

CELKOVÝ VZHLED:

Tento pes je kompaktní stavby těla. Velmi podstatný význam má ta skutečnost, že jeho lebka má tvar jablka a že jeho středně dlouhý ocas je nesen vysoko zvednutý; buď je nesen ohnutý nebo zatočený v půlkruhu se špičkou směřující proti bedrům.

DŮLEŽITÉ PROPORCE:

Délka těla je poněkud větší než kohoutková výška; žádoucí však je téměř kvadratický formát těla, což platí zvláště u psů. U fen je vzhledem k možnosti březosti přípustný poněkud delší trup.

CHOVÁNÍ / CHARAKTER (POVAHA):

Mrštný, pozorný, temperamentní a velmi odvážný.

HLAVA - mozková partie:

Mozkovna:
Lebka: Krásně klenutá jablkovitá hlava (charakteristická vlastnost plemene).
Stop: Velmi výrazný, hluboký a široký, protože čelo je vyklenuté nad nasazení tlamy.

HLAVA - obličejová část:

Nosní houba: Středně krátká, mírně vyhrnutá. Přípustná je každá barva.

Tlama: Krátká, při pohledu ze strany rovná, v nasazení široká, ke špičce se zužující.

Pysky: Suché a dobře přiléhající.

Líce: Málo vyvinuté a velmi suché.

Čelisti / zuby: Nůžkový nebo klešťový skus. Předkus a podkus a jakákoliv anomálie postavení zubů horní nebo dolní čelisti musí být přísně penalizovány.

Oči: Velké a okrouhlého tvaru, velmi výrazné, nevystupující, zcela tmavě zbarvené. Světlé oči jsou přípustné, ale nežádoucí.

Uši: Velké, vzpřímené, rozložené a výrazně otevřené; široké v nasazení, směrem k lehce zaoblené špičce se postupně zužující. V klidu jsou skloněny do stran s úhlem 45°.

KRK:

Horní linie: Lehce klenutá.

Délka: Středně dlouhý.

Tvar: Silnější u psů než u fen.

Kůže: Bez laloku; u dlouhosrsté variety je vysoce žádoucí límec s delší srstí.

TRUP:

Kompaktní a dobře stavěný.

Horní linie z profilu: Rovná

Kohoutek: Málo vyjádřen

Hřbet: Krátký a pevný

Bedra: Silně osvalená

Záď: Široká a silná, téměř plochá nebo lehce skloněná

Hruď: Hrudník široký a hluboký, žebra dobře klenutá. Při pohledu zepředu prostorný, ale ne přehnaně; při pohledu ze strany dosahující až k loktům; není sudovitého tvaru.

Dolní linie z profilu a břicho: Tvořen výrazně vtaženým břichem. Volné břicho je přípustné, ale nežádoucí.

OCAS:

Vysoko nasazený a přiměřené délky; široký v nasazení, směrem ke špičce se postupně zužující. Způsob nesení ocasu je důležitou charakteristickou vlastností plemene: V pohybu se ocas nachází nesen v oblouku vysoko zdvižený nebo zaoblený do půlkruhu se špičkou směřující proti bedrům, což propůjčuje tělu vyvážený vzhled; nikdy není nesen mezi končetinami nebo pod horní linií. Osrstění odpovídá délce srsti dané variety a odpovídá srsti celého těla psa. U dlouhosrsté variety tvoří srst praporce. V klidu je ocas nesen volně visící a tvoří lehký háček.

KONČETINY:

HRUDNÍ KONČETINY: Hrudní končetiny rovné a dobré délky; při pohledu zepředu jsou s loktem v jedné rovné linii; při pohledu ze strany stojí svisle

Plece: Suché a málo osvalené. Zaúhlení mezi lopatkou a nadloktím je přiměřené.

Loket: Pevně a těsně přiléhající, což dovoluje volný pohyb s hrudní končetinou.

Přední nadprstí: Lehce šikmo postavené, silné a pružné.

Přední tlapy: Velmi malé a oválné, s prsty dobře navzájem oddělenými, ale ne rozevřenými (tlapky nejsou zaječí, ani kočičí); drápy jsou zvlášť dobře klenuté a přiměřeně dlouhé; polštářky tlap jsou dobře vyvinuté a velmi pružné. Paspárky nejsou žádoucí.

PÁNEVNÍ KONČETINY: Dobře osvalené, s dlouhými kostmi, svisle a navzájem rovnoběžně postavené, s dobrým zaúhlením kyčelního kloubu , kolena a hlezna, v souladu se zaúhlením hrudní končetiny.

Nárt: Krátký, s dobře vyvinutými Achillovými šlachami; při pohledu zezadu jsou končetiny rovné a jsou postaveny svisle.

Zadní tlapy: Velmi malé a oválné, s prsty dobře navzájem oddělenými, ale ne rozevřenými (tlapky nejsou zaječí, ani kočičí); drápy jsou zvlášť dobře klenuté a přiměřeně dlouhé; polštářky tlap jsou dobře vyvinuté a velmi pružné. Paspárky nejsou žádoucí.

CHODY:

Krok je dlouhý a pružný, energický a aktivní, vpředu dlouhý krok a zezadu silný posun. Při pohledu zezadu se pánevní končetiny pohybují navzájem téměř rovnoběžně, takže tlapky pánevních končetin dopadají přesně do stop hrudních končetin. S rostoucí rychlostí vykazují končetiny tendenci konvergovat ke středové linii pod těžištěm psa (single track). Průběh pohybu zůstává volný a pružný, bez viditelné námahy, hlava zvednutá a hřbet pevný.

KŮŽE:

Hladká a pružná na celém povrchu těla.

OSRSTĚNÍ:

Krátkosrstá varieta:
Srst ke krátká na celém těle dobře přiléhá. Je-li vybavena podsadou, je srst poněkud delší; Volnější, řidší srst na hrdle a na břiše je přípustná; srst je poněkud delší na hrdle a na ocase, krátká v obličeji a na uších. Je lesklá a měkká na omak. Bezsrstí psi jsou nepřípustní.

Dlouhosrstá varieta:
Srst by měla být jemná a hedvábná, rovná nebo lehce zvlněná; nepříliš hustá posada je žádoucí. Srst je delší a tvoří praporce na uších, na krku, na zadní straně hrudních a pánevních končetin, na tlapách a na ocasu. Psi s dlouhou a načechranou srstí jsou nepřípustní.

BARVA: Přípustné jsou všechny barvy ve všech odstínech a kombinacích mimo merle barev.

HMOTNOST:

U tohoto plemene se posuzuje jen hmotnost, ne velikost.

Ideální hmotnost je mezi 1,5 a 3 kg. Jedinci s hmotností přesahující 3 kg se diskvalifikují.

VADY:

Jakákoliv odchylka od níže uvedených bodů se musí považovat za vadu, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru s odchylkou.

- chybění jednotlivých zubů.
- zdvojení zubů (přetrvávání mléčných zubů)
- deformované čelisti
- špičaté uši
- krátký krk
- dlouhý trup
- vyklenutý hřbet nebo spadající hřbet (lordóza nebo kyfóza)
- spáditá záď
- úzká hruď, plochý hrudní koš
- špatně nasazený, zatočený nebo příliš ocas
- krátké končetiny
- odstávající lokty
- příliš úzce postavené pánevní končetiny

TĚŽKÉ VADY:
- úzká mozkovna
- malé oči, oči zapadlé nebo vystupující
- dlouhá tlama
- předkus a podkus
- luxace čéšky

VYLUČUJÍCÍ VADY:
- agresivita nebo bázlivost
- „Jelenovitý“ typ (psi s netypickou celkovou stavbou nebo: velmi jemná hlava, dlouhý krk, štíhlé tělo, dlouhé končetiny)
- jedinci s otevřenou fontanelou
- visící nebo krátké ucho
- deformace čelistí


Převzato z časopisu DOGS magazín.

(c) yorkterrier.com, design by metacom